baner


Dla Fundacji założonej 29 lipca 2005 roku, najważniejsze jest, aby zapewnić wszelaką opiekę, wsparcie oraz pomoc dzieciom i osobom dorosłym z wadą słuchu i dodatkowymi zaburzeniami, i ich rodzinom.


Nasze intensywne działania dotyczą przede wszystkim (ale nie tylko) pracy Ośrodka Wsparcia dla podopiecznych, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne pod fachową opieką. Ośrodek powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich członków Zarządu, rodziców podopiecznych oraz ludzi dobrej woli. Mieści się w Warszawie, przy ul. Śnieżnej 3.


W ramach ogłaszanych konkursów, otrzymywaliśmy i otrzymujemy dotacje z Urzędu m. st. Warszawy, które są wykorzystywane na prowadzenie zajęć edukacyjnych, opiekuńczo – wychowawczych, terapeutyczno – rehabilitacyjnych i sportowo – rehabilitacyjnych w Ośrodku. Nasze sprawozdania i przedstawiane dokumenty ponoszonych kosztów, były akceptowane przez właściwych merytorycznie pracowników Urzędu.


Od 6 lat, naszą tradycją - w celu pozyskania przyjaciół Fundacji i środków finansowych z przeznaczeniem na cele statutowe, są organizowane co roku „Bale Charytatywne”. W ich trakcie odbywają się aukcje różnych przedmiotów darowanych przez ludzi dobrej woli specjalnie na tę okazję oraz prac wykonanych przez podopiecznych. Mamy szczęście, że na swojej drodze spotykamy życzliwych ludzi, którzy nas wspierają.


Między innymi, w 2007 roku dzięki ich serdeczności i zaangażowaniu, na rzecz naszej Fundacji charytatywnie wystąpił znany i lubiany zespół „PERFECT”. W warszawskim klubie „STODOŁA”, Ci wspaniali artyści porwali swoim koncertem ponad 1200 osób w różnym wieku.


Przez dotychczasowe 5 lat działalności naszej Fundacji, raz w roku organizowaliśmy we współpracy z Instytutem Głuchoniemych turnusy rehabilitacyjno-edukacyjne tzw. „Zielone Szkoły”. I nadal mamy zamiar je organizować!


Ich programy obejmowały zarówno zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną z Instytutu Głuchoniemych oraz naszego Ośrodka Wsparcia Specjalistycznego, jak też zabawę i odpoczynek. Atrakcyjne położenia ośrodków, sprzyjały spacerom niezwykle urokliwymi terenami i wycieczkom po okolicach.


Każdy z podopiecznych, ze względu na swoją niepełnosprawność, musi wyjeżdżać z rodzicem lub opiekunem, a niektórzy przy swoich schorzeniach nawet z dwoma!. Z każdego wyjazdu mamy bogatą dokumentację, dużo zdjęć a nasi podopieczni wiele różnorakich pamiątek, dyplomów a przede wszystkim wspomnień.


Na wszystkich „Zielonych Szkołach” specjalne zajęcia z nauki języka migowego były prowadzone dla rodziców i opiekunów uczestników.


Dotychczas byliśmy:


• w 2006 roku od 08 do 17 czerwca w nadmorskim Ośrodku „SARGUS” we Władysławowie. Uczestnicy wyjazdu (w tym wielu po raz pierwszy było nad morzem) spędziło miło 10 dni, z atrakcyjnymi wycieczkami autokarowymi do Gdańska (ze spacerem po pięknej Starówce), Sopotu (ze spacerem po słynnym molo) oraz Helu (w połączeniu z rejsem statkiem).


• w 2007 roku od 25 maja do 04 czerwca w nadmorskim Ośrodku „Mierzeja w Sztutowie. Dla podopiecznych, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli zorganizowano wycieczkę do Krynicy Morskiej, gdzie podczas spaceru piękną plażą szukaliśmy bursztynów.


• w 2008 roku od 30 maja do 10 czerwca w Ośrodku „Alga 2005” w Karwii, nadmorskiej miejscowości powiatu puckiego. Atrakcją wyjazdu, była wycieczka na fermę strusi w miejscowości Kniewo, gdzie zostaliśmy poczęstowani jajecznicą ze strusich jaj.


• w 2009 roku od 29 maja do 07 czerwca w Ośrodku „Alga 2005” w Karwii. Jej położenie, piękno okolicznych lasów i czysta, szeroka plaża sprawiły, że z przyjemnością ponownie tam zawitaliśmy. Niezwykła życzliwość i wyrozumiałość gospodarzy – co jest w przypadku wyjazdów z naszymi niepełnosprawnymi podopiecznymi rzadkością niestety – sprawiły, że wszyscy czuliśmy się jak u siebie w domu.


• w 2010 roku, w dniach od 12 do 22 czerwca już po raz trzeci z kolei, spędziliśmy 10 cudownych dni w Karwii. To urokliwe miejsce, jest wspaniałe pod każdym względem, zarówno dla naszych podopiecznych jak i dla nas. Tu, w odpowiednich warunkach, prowadzone były zajęcia dydaktyczne, nauka i zabawa. A okolica i pogoda sprzyjały wypoczynkowi.


• Sztutowo


• Karwia


W miarę możliwości staramy się również organizować kilkudniowe wycieczki krajoznawcze. Jest to kolejna forma integracji społecznej naszych niepełnosprawnych podopiecznych osobami zdrowymi.


Dotychczas byliśmy :


• w 2006 roku, w dniach od 01 do 06 października w Karkonoszach. Nocleg i wyżywienie zapewnił nam Ośrodek „U Ob. Wiesiów” w Szczepanowie koło Lubawki. Program obejmował zwiedzanie okolic atrakcyjnych turystycznie, piesze wycieczki, wyjazd do Czech i zwiedzanie Pragi, Trutnowa i Skalnego Miasta.


• w 2008 roku, w dnia od 22 do 26 października z pomocą litewskich przyjaciół do Wilna i Trocków. Zwiedzaliśmy bardzo ważne z punktu widzenia polskości tych stron takie miejsca jak: cmentarz „Na Rosie”, Muzeum Adama Mickiewicza , Uniwersytet Wileński.
Majwka 2011

SPONSORZY

Pan Tadeusz Szewczyk
Pan Jerzy Szewczyk
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Fundacja POLSAT
Onninen Sp. z o.o.
JADEN Sp. z o.o.
SYLDOR Sylwester Pawiński
MATRAX Krzysztof Bielecki
Polkomtel S.A.
Instytut Głuchoniemych
EURO-NET Sp. z o.o.
STRABAG
TVP S.A.
"Sobieski" Sp. z o.o.
Zespół "PERFECT"
INVEST-COMFORT - GdyniaCopyright © 2011 Rafał Pawiński